Dlaczego kamienice?

Chcąc kupić mieszkanie, jednym z pierwszych wyborów przed jakim stajemy jest: rynek wtórny czy rynek pierwotny? Rynek pierwotny to mieszkania od dewelopera, które odbieramy po ukończeniu  budowy w określonym stanie, ze świadomością, że wszystkie instalacje są nowe i raczej nie czekają nas żadne niespodzianki. Zwykle mamy też możliwość dokupienia miejsca postojowego w podziemnej hali garażowej lub na terenie osiedla. W przypadku rynku wtórnego natomiast powyższe kwestie nie są już tak oczywiste. Jedną z opcji wyboru mieszkania na rynku wtórnym są kamienice. Kamienice mają zarówno zwolennik jak i przeciwników. Poniżej opiszemy za co my kochamy kamienice:)

   Lokalizacja

Wolnych terenów pod nową zabudowę w centrach większych miast jest już bardzo niewiele. Kamienice dają ten komfort, że są usytuowane w zabudowie śródmiejskiej, blisko najważniejszych punktów miasta.  Jeśli więc jesteś osobą, która lubi miejskie życie i ceni sobie to, że miejskie atrakcje ma w zasięgu krótkiego spaceru, to mieszkanie w kamienicy może być właśnie dla Ciebie. Lokalizacja w centrum miasta to także ogromny plus w przypadku mieszkania przeznaczonego na wynajem krótko i długoterminowy. Dobra lokalizacja spowoduje, że najemca szybko się znajdzie.

   Historia

Kamienice były budowane jako mieszkania dla wyższej klasy średniej w ścisłych centrach miast. Mieszkanie w kamienicy to więc historia, której odkrycie może być bardzo interesującym elementem procesu remontu. Historia może być elementem, który będzie stanowił inspirację do stworzenia aranżacji wnętrz. Może być też tym, co spowoduje, że odkrywając ją poczujemy się bardziej związani z miejscem w którym żyjemy.

   Układ funkcjonalny

Sposób budowania na przestrzeni lat uległ sporym zmianom. Śródmiejska zabudowa historycznych kamienic charakteryzuje się sporymi i wysokimi wnętrzami, i niestandardowymi układami funkcjonalnymi, które możemy dość swobodnie dostosowywać do naszych potrzeb. Jeśli wysokość pomieszczeń jest odpowiednia możemy pozwolić sobie także na antresolę. Może ona stanowić dodatkową powierzchnię użytkową mieszkania.

   Części wspólne

Obecnie budowane osiedla rzadko mogą pochwalić się atrakcyjnymi przestrzeniami wspólnymi. Przestronne hole wejściowe o reprezentacyjnym charakterze, klatki schodowe pełne detalu, to cechy charakterystyczne większości mieszkań w kamienicach. Nierzadko podczas przeprowadzanych rewitalizacji i remontów projektuje się także dobudowę szybu windowego, który znacznie ułatwia komunikację wewnątrz budynku. Brak windy w kamienicach jest na pewno tym elementem, który dla większości osób stanowi jeden z głównych problemów tego typu zabudowy.

   Detal

Kamienice to detal, którego współczesnej architekturze często brakuje. Niektóre z kamienic mogą poszczycić się nie tylko bogato zdobionymi elewacjami, ale też i wnętrzami. Sztukateria, drewniana zdobiona stolarka okienna i drzwiowa, mozaiki, podłogi drewniane, które niekiedy wystarczy odświeżyć, to niektóre z cennych elementów jakich możemy się spodziewać. Dzięki odpowiednio podjętym działaniom, możemy przywrócić elewacje i wnętrza do ich pierwotnego reprezentacyjnego stanu. W efekcie podniesiemy wartość całego budynku. Należy pamiętać o tym, że wiele kamienic jest pod ochroną konserwatorską. Trzeba koniecznie sprawdzić jakie wymagania stawia przed nami forma ochrony danego budynku zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. Więcej na ten temat piszemy tu.

   Niepowtarzalność

W przeciwieństwie do współczesnego budownictwa, które zwykle bywa dość podobne, kamienice dzięki detalowi, lokalizacji i historii jaką ze sobą niosą, są niepowtarzalne. Możliwość kształtowania układu funkcjonalnego wnętrz mieszkań także powoduje że możemy nadać mu taki charakter, który jest dopasowany do naszych potrzeb funkcjonalnych i estetycznych.

   Lokata

Inwestycja w kamienice często wymaga czasu. Jest to spowodowane procedurami formalnymi związanymi z własnością,, koniecznością powstania całościowego projektu, uzgodnieniami z konserwatorem i oczywiście samym procesem remontu budynku i samego mieszkania. Jednak, jeśli mamy środki finansowe, które chcemy zainwestować na dłuższy czas, to będzie to dobra decyzja. Może się okazać, że za mieszkanie zapłacimy stosunkowo niewiele, a z każdym kolejnym etapem remontu będzie zyskiwało na wartości. Takie mieszkanie po ukończeniu całego procesu można sprzedać ze sporym zyskiem, wynająć albo… samemu w nim zamieszkać:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *