Stosunkowo od niedawna popularność zyskuje nowy styl w urządzaniu wnętrz – japandi. Styl ten i nam wpadł w oko, ponieważ idealnie trafia nie tylko w nasze gusta estetyczne ale i ze względu na ideologię jaką się kieruje. Poza tym to kolejny styl który naszym zdaniem idealnie odnajdzie się we wnętrzach kamienic. Czym jest japandi i jakie są główne cechy tego stylu? Krótką charakterystykę przedstawiamy poniżej. Sprawdź, czy to styl również dla Ciebie!
Czym jest japandi?
Styl japandi to połączenie wschodniego stylu Japonii z północnym stylem skandynawskim. Styl ten czerpie bardzo dużo z minimalizmu, ale przełamuje go skandynawską przytulnością. Jedną z głównych idei japandi jest nawiązanie do filozofii wabi – sabi, która docenia prostotę i piękno tego, co stare, i niedoskonałe. Ważną rolę odgrywa tutaj również duńska sztuka szczęścia określana słowem hygge. Hygge we wnętrzach przejawia się w dbałości o komfort, wygodę i przytulność. Czym się kierować projektując wnętrza w stylu japandi?
Drewno, więcej drewna!
Styl japandi kocha drewno. Może pojawić się ono na posadzce, na ścianach czy meblach. Im więcej tym lepiej, bo to drewno tworzy klimat typowy dla stylu japandi. Szczególnie wartościowe jest drewno stare, o niejednolitej strukturze, z widocznymi śladami upływu czasu. Warto wybierać drewno o głębokiej kolorystyce, ale nie należy obawiać się zestawiania różnych jego odcieni.
Umiar kluczem do sukcesu
Im mniej tym lepiej – to zasada wprost nawiązująca do minimalizmu. Aby zadbać o poczucie spokoju, ładu i harmonii należy ograniczyć ilość mebli do niezbędnego minimum. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być starannie dobrane, z dbałością o prostą formę i dopracowany detal. Ograniczenie elementów powoduje, że zyskujemy przestrzeń we wnętrzu, co jest bardzo istotnym elementem. Zwolennicy porządku i niegromadzenia zbędnych rzeczy z pewnością się tutaj odnajdą:)
Blisko natury
Styl japandi czerpie z natury. Należy unikać materiałów, do których produkcji używa się chemii. Ważne by stawiać na naturalne materiały, jak wyżej wspomniane już drewno, tkaniny lniane, wełniane czy plecionki z roślinnych włókien. Można też wpleść we wnętrzu akcenty surowego betonu. Nawiązanie do natury przejawia się także w stosowanej kolorystyce. Japandi lubi stonowane kolory: złamane biele, beże, delikatne szarości, ale też brązy i czerń. We wnętrzach pojawia się także niekiedy zgaszona zieleń symbolizująca spokój i optymizm. W akcentach mogą pojawiać się kolory ognia, jak: czerwony, pomarańczowy, żółty, ale w wersji “przybrudzonej”. Nie są to więc kolory intensywne a zbliżone bardziej do odcieni rudości czy rdzy.
Wyposażenie
Tak jak i przy minimalizmie – stawiamy na jakość. Meble powinny być ponadczasowe, starannie wykonane z dobrej jakości materiałów. Proste w formie, raczej niskie, miękkie linie, wygodne tapicerowane siedziska. We wnętrzach w stylu japandi często zastępuje się tradycyjne drzwi rozwierane drzwiami przesuwnymi. Jest to spowodowane chęcią uproszczenia płaszczyzn, ponieważ eliminujemy klamki. Forma przesuwnych drzwi nawiązuje do tradycyjnych japońskich ekranów tzw shōji, wykonanych zwykle z drewnianej ramy wypełnionej papierem. W stylu japandi ekrany wykonuje się także z wykorzystaniem szkła lub litego drewna i można je stosować także jako formy przesłon pomiędzy poszczególnymi strefami we wnętrzu.
Oświetlenie
Oświetlenie może nawiązywać do japońskich lampionów w formie papierowych czy plecionych kloszy. Idealnie sprawdzą się jako oświetlenie nad stołem czy stolikiem kawowym. Przy oświetleniu ogólnym można sięgnąć po proste, minimalistyczne oświetlenie. Należy jednak pamiętać aby oświetlenia nie zabrakło – wnętrze w stylu japandi musi być dobrze doświetlone!
Przemyślane dodatki
W stylu japandi nie ma miejsca na nadmiar ozdób. Sugerujemy sięgać po przemyślane ozdoby, które w prostym wnętrzu przykują uwagę czystością formy i linii oraz detalem. Co się sprawdzi? Kompozycja z kwiatów lub suchych gałęzi w prostym wazonie, grafika na ścianie lub dywan z motywem roślinnym (koniecznie w stonowanej kolorystyce). My lubimy również ceramikę, która oprócz walorów estetycznych może być także funkcjonalna.
Styl japandi zauroczył nas od samego początku z uwagi na swoją prostotę, funkcjonalność i ciepło. Podkreślanie w tym stylu piękna materiałów, które wynika z upływu czasu, naszym zdaniem idealnie wpisuje się w styl projektowania kamienicznych mieszań. Tam również mamy do czynienia często z zastanymi elementami, które po odświeżeniu mogą zyskać nowe życie, a następnie dalej pełnić swoją dotychczasową funkcję i zachwycać. A jak Tobie podoba się styl japandi i jego filozofia? 🙂
Zachęcamy do zerknięcia do poprzednich postów, w których piszemy o minimalizmie i eklektyzmie.